KAKO ODGOVORITI NA PITANJE: "RECITE MI NEŠTO O SEBI?"


Kako odgovoriti na pitanje "Recite mi nešto o sebi?"

Da li ste spremni da pričate o sebi tokom intervjua za posao? HR menadžer će ponekad započeti intervju otvorenim pitanjem poput: „ Recite mi nešto o sebi?“.

Ovo pitanje je način da probijete led i učinite da se osećate ugodnije tokom intervjua. Međutim, nekim ljudima ovo – i druga pitanja na intervjuu o vama – mogu biti pomalo stresna.

Ako ste neko ko ne voli da se hvali sobom, na ovakva pitanja može biti teško odgovoriti. Ali oni su dobar način da HR menadžer dobije uvid u vašu ličnost, tako da je jako bitno pripremiti se da im odgovorite.

Šta HR menadžer želi da zna?

HR menadžeri postavljaju ovakva pitanja kako bi utvrdili da li ste pogodni za posao.

Oni ne traže samo osnovne informacije da ste kvalifikovani da obavljate posao, već kako  ćete se uklopiti sa timom i kulturom kompanije.

HR menadžer će takođe primetiti koliko vam je prijatno da odgovarate na otvorena pitanja. Ovo će govoriti o vašoj sposobnosti da brzo razmišljate, kao i da ste se pripremili za važne razgovore o poslu.

Kako odgovoriti na pitanje za intervju „ Recite mi nešto o sebi?“.

Koristite formulu sadašnjost-prošlost-budućnost!

Ako vam je teško napraviti odgovor od nule, možete se osloniti na jednostavnu formulu da biste konstruisali svoj odgovor. Formula glasi  „sadašnjost-prošlost-budućnost” je način da podelite ključne tačke vezane za vas i vašu karijeru.

• Počnite sa kratkim pregledom gde se trenutno nalazite (što može uključivati vaš trenutni posao zajedno sa upućivanjem na stvari koje volite da radite ili lični hobi, ako se može napraviti veza sa poslom)

• Navedite kako ste došli do mesta gde ste (ovde biste mogli da pomenete obrazovanje ili važno iskustvo kao što je prošli posao, stažiranje ili volontersko iskustvo) i

• Završite dodirujući cilj za budućnost.

Mogli bi da ostavrite još bolji utisak ako ste u mogućnosti da identifikujete kako je pozicija za koju se prijavljujete usklađena sa načinom na koji zamišljate svoju budućnost.

Prelazak na profesionalno sa ličnog

Nakon što podelite nekoliko zanimljivih ličnih aspekata, možete da se okrenete na pominjanje nekih ključnih profesionalnih veština koje bi vam pomogle da dodate vrednost ako ste angažovani za svoj ciljni posao.

Razmislite o upotrebi fraza poput „Pored tih interesovanja i strasti, moj profesionalni život je veliki deo onoga što jesam, pa bih želeo da govorim o nekim od prednosti koje su me dovele do ovog posla“.

Podelite svoju stručnost. Budite spremni da podelite tri ili četiri lične kvalitete, veštine i/ili oblasti stručnosti koje bi vam pomogle da se istaknete u poslu za koji idete na razgovor. Na kraju, želećete da pomenete još nekoliko prednosti pre nego što se intervju završi.

Napomena: Napravite listu svojih prednosti pre nego što krenete na intervju, tako da znate šta ćete podeliti. Pogledajte opis posla i uskladite ga sa svojim veštinama. Zatim se pobrinite da govorite o nekoliko najboljih veština koje vas čine idealnim kandidatom za posao.

Pazite da ne preopterećujete sagovornika. Nakon što pomenete tri ili četiri prednosti, možete pomenuti da imate nekoliko drugih prednosti o kojima biste želeli da razgovarate dok se intervju odvija.

Budi iskren - budi iskrena. Možda bi bilo primamljivo tražiti interesovanje za hobije ili aktivnosti za koje se čini da bi se svidjele HR menadžeru, ali ako budite uhvaćeni u laži i intervju će biti završen pre nego što počne. 

Šta ne treba reći

Ne delite previše ili premalo informacija. HR menadžer ne želi da zna sve o vama, ali otkrivanje premalo može ga ili nju naterati da se zapita zašto niste otvoreniji.

Izbegavajte potencijalno sporne teme kao što su politička ili religiozna opredeljenja, osim ako niste apsolutno sigurni da će vaš anketar dobro prihvatiti vaše mišljenje.

Ne pričajte o hobiju koji vam se čini važnijim od karijere. Nijedan poslodavac ne želi da rizikuje da unajmi nekoga ko će propustiti mnogo posla ili će tražiti duži odmor da bi se bavio svojim hobijem van posla.

Izbegavajte deljenje ličnih podataka o svojoj porodici. Nema potrebe da razgovarate o supružnicima, partnerima, deci ili bilo kojim drugim strogo ličnim podacima.

Pripremi se za posao“ vam  predlaže kompletnu savetodavnu uslugu koja podrazumeva vođenje i savetovanje kroz sve faze traženja posla, ili pronalaženje novog posla, koja će vas uvesti u suštinu i naučiti bitnim stvarima i tehnikama koje možete praktikovati i koristiti kad god su vam neophodne u životu.

✨Javite se u DM, pošaljite mejl: pripremisezaposao@gmail.com, ili popunite obrazac za kontakte na Blogu:

 ➡️www.pripremisezaposao.blogspot.com⬅️

✨U toku besplatnog razgovora možemo definisati probleme koje imate i raditi samo na njima.

✨Mogu biti vaš vodič do posla, podrška, trener. Neko ko će vam pomoći da što lakše ostvarite svoj cilj zapošljavanja, napišete ili napišemo vaš CV, pripremimo za razgovor  za posao, da što lakše dođete do posla.

 #pripremisezaposao 

#potragazaposlom 

#pripremisezaonlinerazgovor 

#pripremisezarazgovorzaposao 

#posao

Коментари

Популарни постови са овог блога

ŠTA JE RADNO ISKUSTVO, A ŠTA RADNI STAŽ?

Radite na sebi ! Naučite “psihološki aikido”!

Da li vam je traženje posla došlo preko glave?